Idén ünnepli 70. születésnapját a CERN, a részecskefizikai kutatások európai központja, a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma. Ennek örömére az M5 a következõ hetekben több adásban is beszámol olyan kutatásokról, amelyekben hazai szakemberek is dolgoztak vagy dolgoznak.
olvasd továbbA CERN és a nemzetközi részecskefizikai közösség eddigi legnagyobb jövõbeli vállalkozása a Genf mellé tervezett Future Circular Collider (FCC), a világ eddigi legnagyobb méretû és legnagyobb energiájú részecskegyorsítója. Az MTA Fizikai Tudományok Osztálya Részecskefizikai Tudományos Bizottsága szervezésében tartott konferencia elõadói ennek a tudományos vállalkozásnak a részleteirõl beszéltek.
olvasd továbbGabriella Pálla, who laid the foundations for the participation of Hungarian groups in CERN experiments, passed away on 11 October 2022 at the age of 88. Gabriella attended Eötvös Loránd University in 1953, and began her career in nuclear physics in 1958 at the KFKI Research Institute for Particle and Nuclear Physics. Her first position was at the atomic physics department under the supervision of Károly Simonyi (on the topic of fast neutron reactions). In the 1970s she received a Humboldt Research Fellowship and worked at the cyclotron at the University of Hamburg, later at Julich. She received her PhD in 1972 at Eötvös University and gained a DSc titled "Direct reactions and the collective properties of nuclei" in 1987. In the 1990s Gabriella's attention turned towards heavy-ion physics. She helped initate the Buda-TOF project at NA49 and NA61 and later became the Hungarian ALICE representative in the early years of the experiment. She received the Academy Prize in Physics from the Hungarian Academy of Sciences in 1999 and the Simonyi Károly Award in 2010.
olvasd továbbA HUN-REN Wigner FK kutatóinak részvételével elindult a CERN Nagy Hadronütköztetõjének nehézionprogramja az elsõ ólom-ólom ütközésekkel A kutatók 2023. szeptember 28-án kezdték meg a nehézion-ütközések adatainak felvételét, majd pár héttel utána a világon elsõként sikerült rögzíteni a másodpercenként 47 000 ütközés adatait 5,36 ATeV ütközési energián. Nem sokkal korábban, 2023. szeptember 21. és 22. között a CERN LHC ALICE kísérlet szóvivõje, Dr. Marco Van Leeuwen látogatást tett a budapesti Magyar ALICE Csoportnál. Útja során részt vett a Wigner Jenõ születésének 121. évfordulójára szervezett szimpóziumon a Margitszigeten, ahol elõadást tartott az ALICE legújabb eredményeirõl.
olvasd tovább a Wigner oldalán olvasd tovább a HUN-REN oldalánMagyarországon kevesen tudják, hogy a kommunista diktatúra évei alatt, a '60-as, '70-es, '80-as években hazánkban komoly színvonalú részecskefizikai kutatások zajlottak. Az épületben azonban megszûnt a munka, az eszközöket és termeket belepte a por. Azóta azonban a helyet újranyitották, az ún. Jánossy-aknában napjainkban újraindult a tudományos kutatás, egy 10 megawattos kísérleti reaktor szomszédságában.
olvasd továbbA Wigner Fizikai Kutatóközpont három kutatójával bejártuk a Jánossy Földalatti Kutatólaboratóriumot, ahol a '60-as, ?70-es és '80-as években világszínvonalú részecskefizikai kutatások zajlottak, utána viszont hosszú évekig az enyészet és a gombák uralkodtak. A létesítmény azóta újranyitott, mi pedig bekéredzkedtünk, hogy végigfotózzuk. Bár a szemünket nem kötötték be, külsõ felvételeket nem készíthettünk. A legendás Jánossy-akna egy 10 megawattos kísérleti reaktor szomszédságában bújik meg.
olvasd továbbHogyan állítják elõ az LHC protonsugarait? És hogyan állítják le õket? Hogy néz ki egy óriásdetektor és miért tartanak a CERN Vezérlõközpontjában sok-sok üveg pezsgõt a kutatók? Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet magyar résztvevõitõl kaptunk válaszokat, miközben bepillantást nyertünk a távolból az ALICE és CMS kísérletek színhelyére is.
olvasd továbbKedden magyar részecskefizikusok és szakemberek virtuális bemutatót tartottak az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) központjából és a Nagy Hadronütköztetõ (Large Hadron Collider, LHC) részecskegyorsító detektorai mellõl. A Wigner Fizikai Kutatóközpont és a CERN sajtóirodája által szervezett program során kiderült, hogy magyar kutatók és mérnökök is kulcsszerepet játszanak az LHC fejlesztésében.
olvasd tovább30 évvel ezelõtt március 1-én reggel 8:00-kor került benyújtásra az ALICE kísérleti együttmûködés javaslata az Európai Részecskefizikai Kutatóintézet (CERN) vezetõségének. A dátum igen fontos a nehézion-fizika kutatóinak, mert innen datálódik az Univerzum Õsanyagának, a kvark-gluon plazmának, megismerését célzó nagy kaland.
olvasd tovább a Wigner oldalán olvasd tovább a Gyártástrend oldalán2022. november 18-án a CERN-ben mûködõ Nagy Ionütköztetõ Kísérlet (A Large Ion Collider Experiment, ALICE) munkatársai bejelentették, hogy 17 óra körül megtörtént az elsõ, rekordenergián mért ólom-ólom ütközés a 3. üzemidõben (Run 3).
olvasd tovább a Gyártástrend oldalán olvasd tovább az ELKH oldalán olvasd tovább a Wigner oldalánA Wigner Tudományos Számítási Laboratórium (WSCLAB) kétnapos iskolát szervezett WSCLAB Lectures on Modern Scientific Programming 2022 címmel, a gépi tanulás, a kvantumszámítás és a kvantum gépi tanulás témakörében, 2022. november 14-15-én, a Wigner Fizikai Kutatóközpontban.
olvasd továbbSzegõ Károlyról és a Higgs10 évfordulóról is megemlékezünk a Magyar Tudomány Ünnepén
olvasd továbbHárom új „egzotikus részecskét” sikerült megfigyelni a svájci nagy hadronütköztetőben (LHC), amelyben háromévnyi szünet után kedden végezték az első kísérletet.
olvasd továbbNégy magyar kutatót díjazott a CERN CMS együttműködése, a CMS detektorhoz kötődő munkája elismeréseként. Külön öröm szánunkra, hogy nyugdíjas kollégánk, Bencze György CMS életműdíjat kapott sok évtizedes fáradhatatlan és odaadó kutató-fejlesztő tevékenységéért.
olvasd továbbImmár 12. alkalommal került megrendezésre a "GPU Day 2022", amely alcíme idén "MASSIVE PARALLEL COMPUTING FOR SCIENCE AND INDUSTRIAL APPLICATION" nemzetközi esemény, 2022. június 20-21 között. A Wigner Tudomány Számítási Laboratórium (WSCLAB) az NKFIH TOP50 nemzeti kiváló kutatási infrastruktúrájának egyike. A WSCLAB 2021-ben jött létre a korábbi Wigner GPU Laboratórium, a Wigner Analysis Facility és a ALICE/CMS WLCG T2 GRID laboratóriumok összeolvadásából.
olvasd továbbTudósítás a CERN-bõl.
olvasd továbbAz Európai Nagyteljesítményű Számítástechnikai Közös Vállalkozás (EuroHPC JU) 2022. június 15-én hirdette ki a döntését, miszerint mintegy 6 milliárd forint európai támogatással a közeljövőben megépülhet az új magyar szuperszámítógép, kódnevén „Levente”. A támogatást elnyerő pályázat a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) vezetésével készült el és ez év elején került benyújtásra. A beruházás helyszínéül a Wigner Fizikai Kutatóközpont csillebérci kampusza szolgál, ahol komoly hagyományai vannak a jelentős nemzetközi informatikai infrastruktúrák létrehozásának, üzemeltetésének és fejlesztésének.
olvasd továbbImmár 12. alkalommal kerülnek megrendezésre a GPU Napok, 2022. június 20-21-ikén, a Wigner Tudományos Számítási Laboratórium szervezésében.
olvasd továbbEgy új konferenciasorozat indult a Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársainak szervezésében, melynek első rendezvényére, a „Margaret Island Symposium 2022 on Vacuum Structure, Particles, and Plasmas” címmel épp a napokban kerül sor, a Margitszigeten található Ensana Hotelben.
olvasd továbbCopyrights © 2022. All Rights Reserved.