Hogyan állítják elõ az LHC protonsugarait? És hogyan állítják le õket? Hogy néz ki egy óriásdetektor és miért tartanak a CERN Vezérlõközpontjában sok-sok üveg pezsgõt a kutatók? Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet magyar résztvevõitõl kaptunk válaszokat, miközben bepillantást nyertünk a távolból az ALICE és CMS kísérletek színhelyére is.
olvasd továbbKedden magyar részecskefizikusok és szakemberek virtuális bemutatót tartottak az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) központjából és a Nagy Hadronütköztetõ (Large Hadron Collider, LHC) részecskegyorsító detektorai mellõl. A Wigner Fizikai Kutatóközpont és a CERN sajtóirodája által szervezett program során kiderült, hogy magyar kutatók és mérnökök is kulcsszerepet játszanak az LHC fejlesztésében.
olvasd tovább30 évvel ezelõtt március 1-én reggel 8:00-kor került benyújtásra az ALICE kísérleti együttmûködés javaslata az Európai Részecskefizikai Kutatóintézet (CERN) vezetõségének. A dátum igen fontos a nehézion-fizika kutatóinak, mert innen datálódik az Univerzum Õsanyagának, a kvark-gluon plazmának, megismerését célzó nagy kaland.
olvasd tovább a Wigner oldalán olvasd tovább a Gyártástrend oldalán2022. november 18-án a CERN-ben mûködõ Nagy Ionütköztetõ Kísérlet (A Large Ion Collider Experiment, ALICE) munkatársai bejelentették, hogy 17 óra körül megtörtént az elsõ, rekordenergián mért ólom-ólom ütközés a 3. üzemidõben (Run 3).
olvasd tovább a Gyártástrend oldalán olvasd tovább az ELKH oldalán olvasd tovább a Wigner oldalánA Wigner Tudományos Számítási Laboratórium (WSCLAB) kétnapos iskolát szervezett WSCLAB Lectures on Modern Scientific Programming 2022 címmel, a gépi tanulás, a kvantumszámítás és a kvantum gépi tanulás témakörében, 2022. november 14-15-én, a Wigner Fizikai Kutatóközpontban.
olvasd továbbSzegõ Károlyról és a Higgs10 évfordulóról is megemlékezünk a Magyar Tudomány Ünnepén
olvasd továbbHárom új „egzotikus részecskét” sikerült megfigyelni a svájci nagy hadronütköztetőben (LHC), amelyben háromévnyi szünet után kedden végezték az első kísérletet.
olvasd továbbNégy magyar kutatót díjazott a CERN CMS együttműködése, a CMS detektorhoz kötődő munkája elismeréseként. Külön öröm szánunkra, hogy nyugdíjas kollégánk, Bencze György CMS életműdíjat kapott sok évtizedes fáradhatatlan és odaadó kutató-fejlesztő tevékenységéért.
olvasd továbbImmár 12. alkalommal került megrendezésre a "GPU Day 2022", amely alcíme idén "MASSIVE PARALLEL COMPUTING FOR SCIENCE AND INDUSTRIAL APPLICATION" nemzetközi esemény, 2022. június 20-21 között. A Wigner Tudomány Számítási Laboratórium (WSCLAB) az NKFIH TOP50 nemzeti kiváló kutatási infrastruktúrájának egyike. A WSCLAB 2021-ben jött létre a korábbi Wigner GPU Laboratórium, a Wigner Analysis Facility és a ALICE/CMS WLCG T2 GRID laboratóriumok összeolvadásából.
olvasd továbbAz Európai Nagyteljesítményű Számítástechnikai Közös Vállalkozás (EuroHPC JU) 2022. június 15-én hirdette ki a döntését, miszerint mintegy 6 milliárd forint európai támogatással a közeljövőben megépülhet az új magyar szuperszámítógép, kódnevén „Levente”. A támogatást elnyerő pályázat a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) vezetésével készült el és ez év elején került benyújtásra. A beruházás helyszínéül a Wigner Fizikai Kutatóközpont csillebérci kampusza szolgál, ahol komoly hagyományai vannak a jelentős nemzetközi informatikai infrastruktúrák létrehozásának, üzemeltetésének és fejlesztésének.
olvasd továbbImmár 12. alkalommal kerülnek megrendezésre a GPU Napok, 2022. június 20-21-ikén, a Wigner Tudományos Számítási Laboratórium szervezésében.
olvasd továbbEgy új konferenciasorozat indult a Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársainak szervezésében, melynek első rendezvényére, a „Margaret Island Symposium 2022 on Vacuum Structure, Particles, and Plasmas” címmel épp a napokban kerül sor, a Margitszigeten található Ensana Hotelben.
olvasd továbbCopyrights © 2022. All Rights Reserved.